Για τα προγράμματα επισκέψεων/επιμορφώσεων του ΕΔΙΑΜΜΕ

Τελευταία ενημέρωση: 20 Ιουνίου 2008

Το Πανεπιστήμιο Κρήτης μέσω του Εργαστηρίου Διαπολιτισμικών και Μεταναστευτικών Μελετών (Ε.ΔΙΑ.Μ.Μ.Ε.) διοργανώνει επιμορφωτικά σεμινάρια για ομογενείς εκπαιδευτικούς, στο Ρέθυμνο, με σκοπό τη βελτίωση της διδακτικής ετοιμότητας των επιμορφούμενων μέσα από την παροχή γνώσεων και πληροφοριών σχετικά με την ελληνική γλώσσα και τον πολιτισμό. Απώτερος στόχος είναι οι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν στα συγκεκριμένα προγράμματα να λειτουργήσουν ως πολλαπλασιαστές στις περιοχές που διδάσκουν και να στηρίξουν την υλοποίηση του προγράμματος «Παιδεία Ομογενών». Το πρόγραμμα πραγματοποιείται συνήθως στις αρχές του χρόνου (Ιανουάριο-Μάρτιο) και διαρκεί 3 εβδομάδες. Όλα τα έξοδα των συμμετεχόντων καλύπτονται από το πρόγραμμα.

Παράλληλα, το Ε.ΔΙΑ.Μ.Μ.Ε. διοργανώνει διαγωνισμούς (π.χ. Θεατρικό Φεστιβάλ) και εκπαιδευτικά προγράμματα φιλοξενίας για ομογενείς μαθητές με στόχο να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με τη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα, την ιστορία και τον πολιτισμό του τόπου καταγωγής των οικογενειών τους. Ειδικά για τους μαθητές 14-18 ετών το πρόγραμμα πραγματοποιείται ταυτόχρονα με αυτό της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών.

Επειδή οι ημερομηνίες των προγραμμάτων δεν είναι σταθερές και επειδή διοργανώνονται και έκτακτα προγράμματα θα ήταν καλό να ενημερώνεστε από "Τα νέα μας" τακτικά, ώστε να αποστείλετε έγκαιρα την αίτησής σας για το πρόγραμμα που σας ενδιαφέρει.

Α.Τ.