01/11/2006
Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για αδελφοποίηση σχολείων

Στα πλαίσια του έργου «Παιδεία Ομογενών», το οποίο χρηματοδοτείται από την Ε.Ε. και εθνικούς πόρους, προβλέπεται η οργάνωση δραστηριοτήτων με βασικό στόχο τη σύσφιξη των σχέσεων ανάμεσα στα ελληνόπουλα της διασποράς και στους μαθητές των σχολείων της Ελλάδας καθώς και τη δημιουργία κοινωνικών σχέσεων και δικτύων επικοινωνίας. Για το σκοπό αυτό υποστηρίζεται η συνεργασία και η αδελφοποίηση τάξεων από σχολεία στην Ελλάδα με τάξεις από σχολεία της διασποράς.

Σε μια πρώτη φάση, τα ενδιαφερόμενα σχολεία/τάξεις Β/θμιας Εκπαίδευσης στη διασπορά θα αναζητήσουν σχολεία/τάξεις στην Ελλάδα που θα ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Η αδελφοποίηση προϋποθέτει μια από κοινού εργασία των δύο σχολείων/ τάξεων, σε έντυπη ή και ηλεκτρονική μορφή, (αυτό συνεπάγεται την ύπαρξη υποδομών internet ώστε να καταστεί δυνατή η επικοινωνία και η συνεργασία ανάμεσα στα σχολεία) βασισμένη στους ακόλουθους θεματικούς άξονες:

1. Ελληνική Ιστορία και Μυθολογία
  2. Ελληνική Τέχνη και Λογοτεχνία
  3. Ολυμπισμός – Αθλητισμός
  4. Μετακινήσεις πληθυσμών (μετανάστευση)
  5. Περιβάλλον - Οικολογία

Οι εργασίες θα υποβληθούν στο Εργαστήριο Διαπολιτισμικών και Μεταναστευτικών Μελετών και θα αξιολογηθούν από την αρμόδια επιτροπή. Για τους μαθητές των τάξεων των οποίων οι εργασίες θα συγκεντρώσουν την υψηλότερη βαθμολογία προβλέπεται ως έπαθλο η κάλυψη, από το πρόγραμμα Παιδεία Ομογενών, του κόστους των αεροπορικών τους εισιτηρίων προς και από την Ελλάδα, προκειμένου να γνωρίσουν τους «εξ’ αποστάσεως» συνομιλητές και συνεργάτες τους. Απαραίτητη προϋπόθεση για την κάλυψη του κόστους των εισιτηρίων είναι οι μαθητές να διαμείνουν είτε στις οικογένειες των μαθητών του αδελφοποιημένου σχολείου, μετά από συνεννόηση των δύο σχολείων, είτε με δικά τους έξοδα σε ξενοδοχείο της περιοχής τουλάχιστον για μία εβδομάδα.

Το χρηματικό ποσό που έχει προβλεφθεί ως έπαθλο καλύπτει τις αεροπορικές μετακινήσεις σαράντα (40) μαθητών. Γι’ αυτό το λόγο ο αριθμός των εισιτηρίων που μπορεί να καλυφθεί από το πρόγραμμα για κάθε σχολείο δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τα δεκαπέντε (15) εισιτήρια.

Τα ενδιαφερόμενα σχολεία πρέπει να καταθέσουν την εργασία τους (σε έντυπη ή και σε ηλεκτρονική μορφή) το αργότερο μέχρι 28 Φεβρουαρίου 2007 ώστε να πραγματοποιήσουν το ταξίδι τους στην Ελλάδα κατά το χρονικό διάστημα Απριλίου – Μαΐου 2007.

Για πληροφορίες μπορείτε να ανατρέξετε και στις ακόλουθες ηλεκτρονικές διευθύνσεις: www.uoc.gr/diaspora, καθώς και www.ediamme.edc.uoc.gr (στα links: εκδηλώσεις & δραστηριότητες).

Μπορείτε, επίσης, να απευθύνεστε στην κ. Παπαλεξοπούλου Έφη που έχει αναλάβει τον συντονισμό της συγκεκριμένης δραστηριότητας: τηλ: 28310 77604, e-mail: epapal@edc.uoc.gr.