On-line Εκπαιδευτικό υλικό

Ελληνικά με podcasts

Η Ελληνοαμερικανική Ένωση (Hellenic American Union) είναι εκπαιδευτικός οργανισμός που έχει ως σκοπό την προώθηση τόσο της Αγγλικής όσο και της Ελληνικής γλώσσας ως ξένης στην Ελλάδα. Στον ιστότοπο της θα βρείτε 80 μαθήματα ελληνικής γλώσσας με podcasts και οδηγίες για το πως θα τα χρησιμοποιήσετε. Επισκεφτείτε τη διεύθυνση: Ελληνικά με podcast

Εκπαιδευτική Τηλεόραση

H Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση ιδρύθηκε το 1977 ως φορέας του Ελληνικού Υπουργείου Παιδείας. Σήμερα προσφέρει τις υπηρεσίες και μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού δικτύου. Video της εκπαιδευτικής τηλεόρασης μπορείτε να κατεβάσετε από την ηλεκτρονική διεύθυνση http://vod.sch.gr/ Μπορείτε επίσης να ζητήσετε από το Γραφείο Εκπαίδευσης αντίγραφα με αγγλικούς υπότιτλους, συμπληρώνοντας τη Φόρμα Παραγγελίας DVD.

Λογισμικό Αναγνωσιμότητας

Το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας έχει δημιουργήσει το συγκεκριμένο εργαλείο με σκοπό να βοηθήσει τον διδάσκοντα να αξιολογήσει τον βαθμό αναγνωσιμότητας των κειμένων που χρησιμοποιεί. Για να το χρησιμοποιήσετε πατήστε στον ακόλουθο σύνδεσμο: Λογισμικό Αναγνωσιμότητας

Ηλεκτρονικό Λεξικό Τριανταφυλλίδη

Το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας έχει μεταφέρει το Λεξικό Τριανταφυλλίδη στο διαδίκτυο και δίνει τη δυνατότητα τόσο απλής όσο και σύνθετης αναζήτησης. Πρόκειται για ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο τόσο για τους δασκάλους όσο και για τους μαθητές. Διδακτικές προτάσεις χρήσης των ηλεκτρονικών λεξικών μπορείτε να κατεβάσετε από τον χώρο ομοδασυνεργατικής του γραφείου (wiki) σε περίπτωση που είστε μέλος.

Φιλογλωσσία - Μαθαίνω Ελληνικά στο Διαδίκτυο

Το Ελληνικό Ινστιτούτου Επεξεργασίας του Λόγου έχει δημιουργήσει σειρά μαθημάτων της Ελληνικής ως ξένης γλώσσας για αρχάριους ενήλικες. Για την πρόσβαση στο μάθημα πατήστε εδώ.

Center for Learning Innovation - CLI (Sites2See)

Το (CLI) υποστηρίζεται από το NSW DET και υποστηρίζει τα σχολεία στη χρήση της τεχνολογίας. Παρέχει την ιστοσελίδα Sites2See για την ελληνική Γλώσσα και τον Πολιτισμό. Πλoηγηθείτε στους συνδέσμους και αναζητήστε υλικό για την υποστήριξη των δραστηριοτήτων σας. Μπορείτε επίσης να προτείνετε τις δικές πατώντας στο πράσινο κουμπί Share other sites κάτω δεξιά

Πηγές από το DET-Curriculum Support Web Site

Το NSW DET παράγει υποστηρικτικό υλικό για τη διδασκαλία της Eλληνικής Γλώσσας. Το υλικό αυτό είναι προσβάσιμο από τις ακόλουθες διευθύνσεις: Interactive White Boards, Quirky Comics και Yia hara , COGS, Digital Education Revolution, HSC on-line και HSC - Past papers. Το υλικό προορίζεται για τους δασκάλους του δημόσιου συστήματος αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί από κάθε φορέα.