Για το εκπαιδευτικό σύστημα της Νέας Νότιας Ουαλίας (N.N.O.)

Γενικά

Στη Ν.Ν.Ο. το σχολικό έτος ξεκινά στα τέλη Ιανουαρίου με αρχές Φεβρουαρίου και τελειώνει στα τέλη Δεκεμβρίου. Στην Πρωτ/μια και Δευτ/μια Εκπαίδευση η σχολική χρονιά χωρίζεται σε δύο περιόδους (semesters). Κάθε μια περιλαμβάνει δύο τρίμηνα (terms) που διαρκούν περίπου δέκα εβδομάδες το καθένα. Μετά από κάθε τρίμηνο ακολουθούν διακοπές δύο -συνήθως- εβδομάδων. Για να ενημερωθείτε σχετικά με τις περιόδους έτσι όπως αυτές έχουν καθοριστεί ανά έτος για τα δημόσια σχολεία παρακαλούμε επισκεφτείτε το αντίστοιχο ημερολόγιο των δημόσιων σχολείων στη διεύθυνση που ακολουθεί:

Ημερολόγιο Δημόσιων Σχολείων

Στις άλλες περιοχές ευθύνης του Γραφείου μας (Καμπέρα, Κουΐνσλαντ, Νέα Ζηλανδία) οι παραπάνω ημερομηνίες μπορεί να είναι ελαφρώς διαφοροποιημένες.

Μια σημαντική διαφορά σε σχέση με την ελληνική πραγματικότητα είναι ότι στα παιδιά σπάνια δίνεται σχολικό "εγχειρίδιο", εκτός από τα Μαθηματικά. Στο πλαίσιο του μαθήματος της -αγγλικής- γλώσσας, για παράδειγμα, οι μαθητές διαβάζουν μια σειρά από βιβλία ανάλογα με την τάξη τους. Γι' αυτό, όλα τα σχολεία (Δημοτικά και Γυμνάσια) διαθέτουν πλούσιες και πολύ καλά οργανωμένες βιβλιοθήκες. Το γενικό πλαίσιο της "διδακτέας ύλης" (Syllabus) για το κάθε μάθημα καθορίζεται σε επίπεδο υπουργείου, αλλά ο κάθε εκπαιδευτικός έχει το δικαίωμα να καθορίσει, λαμβάνοντας υπόψη διάφορες παραμέτρους, το εκπαιδευτικό υλικό που θα δώσει στους μαθητές του.

Πολιτική προστασίας του παιδιού (Child Protection Policy)

Το Υπουργείο Παιδείας της Ν.Ν.Ο. (N.S.W. Department of Education and Training) δίνει μεγάλη σημασία στην τήρηση συγκεκριμένων κανόνων για την προστασία του παιδιού από κακοματαχείριση ή παραμέληση, από γονιό, δάσκαλο ή οποιονδήποτε έρχεται σε επαφή μαζί του. Έτσι, απαραίτητη προϋπόθεση για εργασία σε δημόσιο σχολείο είναι η παρακολούθηση διήμερου σεμιναρίου, όπου εκτός των άλλων γίνεται λεπτομερής ενημέρωση για το πώς μπορεί ένας εκπ/κός να "διαγνώσει" προβληματικές καταστάσεις, να αποφύγει λανθασμένες κινήσεις ή να αναφέρει στους αρμόδιους κάποιο σχετικό περιστατικό.

Η διδασκαλία των Ελληνικών στη Ν.Ν.Ο.

Τα Ελληνικά διδάσκονται σε:
1. Πανεπιστήμια
2. Ελληνορθόδοξα Κολέγια
3. Δημόσια Σχολεία
4. Απογευματινά ενοριών και κοινοτήτων
5. Σαββατιανά δημόσια, ενοριών και κοινοτήτων
6. Βραδινά κολεγιακά τμήματα ενηλίκων

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επιλέξτε το σύνδεσμο "Σχολεία" από το βασικό μενού.

Δ.Κ.