Για τις μετεγγραφές μαθητών πρωτοβάθμιας & δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στα σχολεία της Ελλάδας

Για την μετεγγραφή μαθητή στην Πρωτοβάθμια (Δημοτικό) και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (Γυμνάσιο-Λύκειο) απαιτείται συγκεκριμένη διαδικασία. Για να την πληροφορηθείτε επισκεφθείτε την παρακάτω ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας.
Διαδικασία Μετεγγραφής

Έντυπα

Επιλέξτε ένα έντυπο από την κατηγορίας Α και ένα από την κατηγορία Β ανάλογα με το είδος της μετεγγραφής που σας ενδιαφέρει:

Κατηγορία Α

Α1. Πρότυπο βεβαίωσης φοίτησης από το αυστραλέζικο σχολείο μετά το τέλος της σχολικής χρονιάς (στα αγγλικά).

Α2. Πρότυπο βεβαίωσης φοίτησης από το αυστραλέζικο σχολείο στα μέσα της σχολικής χρονιάς (στα αγγλικά).

Κατηγορία Β

Β1. Αίτηση αντιστοιχίας τίτλου σπουδών για παιδί (συμπληρώνεται από τον κηδεμόνα)

Β2. Αίτηση αντιστοιχίας τίτλου σπουδών για ενήλικα

Μετά την κατάθεση των παραπάνω δικαιολογητικών, το Γραφείο Εκπαίδευσης εκδίδει Βεβαίωση Αντιστοιχίας. Θα πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι:

1. Δεν επιτρέπεται η εγγραφή μαθητή σε τάξη ανώτερη από αυτή που προβλέπεται, σύμφωνα με την ηλικία του. Για παράδειγμα για την εγγραφή στην πρώτη τάξη πρέπει ο μαθητής/η μαθήτρια, να συμπληρώνει τα έξι (6) χρόνια μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής. (Π.Δ.201/αρ.7/πργ.5)

2. Οι μαθητές/μαθήτριες μπορούν να εγγραφούν σε τάξη μικρότερη από την αντίστοιχη της ηλικίας τους, εφόσον το επιθυμούν οι γονείς. Μπορούν επίσης να μη βαθμολογηθούν στο μάθημα της ελληνικής γλώσσας κατά τον πρώτο χρόνο φοίτησής τους. (Π.Δ.201/αρ.7/πργ.7)

3. Για την εγγραφή του μαθητή/της μαθήτριας στην Α΄ τάξη Δημοτικού απαιτούνται:

Ι. Πιστοποιητικό γέννησης

ΙΙ. Βιβλιάριο Υγείας, όπου βεβαιώνεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.

ΙΙΙ. Πιστοποιητικό Οδοντολογικής Εξέτασης

ΙV. Αποδεικτικό στοιχείο της διεύθυνσης κατοικίας του μαθητή/της μαθήτριας.

Στις υπόλοιπες τάξεις οι εγγραφές γίνονται με τον προηγούμενο τίτλο σπουδών ή το αποδεικτικό μετεγγραφής ή επίσημη βεβαίωση φοίτησης. (Π.Δ.201/αρ.7/πργ.8) Δ.Κ.